Kereszt-tűzben című kiállítás újra látható a Nemzeti Múzeumban
Washington, New York, Róma és München után frissített és kiegészített anyaggal ismét a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Kereszt-tűzben c. kiállítás.
A 2021. június 26. és szeptember 12. között nyitvatartó kiállítás a közel-keleti és nyugat-afrikai kereszténység helyzetét elemzi: feltárja az üldözés okait, bemutatja az üldözött közösségek és tagjaik sorsát, valamint felhívja a figyelmet a helyszíni segítségnyújtás fontosságára.

2019. november. Karamai falu általános iskolája. Kaduna Állam, Nigéria. Fotó: Jászberényi Sándor/Magyar Nemzeti Múzeum
Karamai falut 2019 elején érte fegyveres támadás, amelyben több mint 29 ember halt meg.
A képen az adara népcsoport visszatért tagjainak gyermekei és tanítójuk látható. A falu könnyű célpontja a vadonban bujkáló szervezett, a fuláni népcsoporthoz tartozó milíciáknak, akik vallási, etnikai és gazdasági okokból akarják elüldözni a keresztényeket földjeikről.

Rahila Goldwin. Kajuru, Kaduna Állam, Nigéria, 2019. november. Fotó: Jászberényi Sándor/Magyar Nemzeti Múzeum
A 34 éves Rahila Goldwin a keresztény adara népcsoport tagja, egyben a Nigéria Kaduna Államában dúló etnikai-vallási konfliktus túlélője.
A fuláni fegyveresek kora hajnalban támadták meg a faluját, Dogan Nomát. 6 éves gyermekét és férjét azonnal meggyilkolták, őt többször megerőszakolták, majd levágták a jobb kezét. Hat hónapos terhes volt, a magzatát is elvesztette. Jelenleg a Kajuru melletti menekülttáborban él, több sorstársával együtt.

2019. november. Daniel Tujeulati lelkész a házának romjai között. Katibu falu, Taraba Állam, Nigéria. Fotó: Jászberényi Sándor/Magyar Nemzeti Múzeum
Katibu falura fegyveres a fuláni milíciák éjszaka törtek rá.
Felgyújtották a templomot és kifejezetten a lelkészt keresték, aki a bozótosba menekülve élte túl a támadást. Dacára a fenyegetésnek, Katiba lakói a lelkésszel együtt visszatértek otthonukba.
Nigéria Középső Öv Államaiban, amelyek közé Taraba is tartozik, mára állandósult az etnikai-vallási konfliktus, amely 2018-19-ben már több halálos áldozatot követelt, mint a Boko Haram támadásai.

Angelo Vakuru katolikus pap áll a Szent Háromság katolikus templom parkolójában. Mubi, Nigéria
2019. november. Fotó: Jászberényi Sándor/Magyar Nemzeti Múzeum
Mubi városát 2014-ben foglalta el a Boko Haram terrorszervezet: több embert megöltek illetve elhurcoltak.
Minden keresztény templomot felgyújtottak és rövid rémuralmuk alatt vadásztak a katolikus papokra és tanárokra, arra kényszerítve őket, hogy a kínhalál elkerüléséhez tagadják meg hitüket. A város lassan magához tér a rémálomból, és intenzív hitéletet él, melynek része a humanitárius egészségügyi szolgálat is. A kép hátterében a maidiguri-i érsekség egészségügyi központjának szolgálati autója.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik